Prace realizowane w podmiotach działających w rolnictwie wiążą się z szerokim spektrum zagrożeń zawodowych. W związku z tym bezpieczeństwo pracy w rolnictwie jest także kontrolowane przez inspektorów pracy. Kontrole dotyczą w szczególności problematyki bezpieczeństwa pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych. Warto wiedzieć, co może być najczęściej kontrolowane. Ale zanim dojdzie do kontroli – lepiej samemu zweryfikować proces pracy za pomocą stosownych list kontrolnych. Wyłapane w ten sposób nieprawidłowości zminimalizują ewentualne skutki kontroli inspektora pracy.
W kwestii ochrony jakości wód, duże znaczenie mają m.in. zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi z gospodarstw rolnych. Stosowanie nawozów, szczególnie azotowych mineralnych, jak i naturalnych w postaci stałej i płynnej (obornik, gnojówka, gnojowica) jest konieczne w celu uzyskania właściwych plonów. Ich niewłaściwe stosowanie przyczynia się jednak do zanieczyszczenia środowiska. Które przepisy regulują kwestie obowiązków związanych z ochroną wód przed azotanami? Co w tym zakresie mogą skontrolować inspektorzy ochrony środowiska?
Biogazownie wykorzystuje się m.in. do produkcji biogazu. Najczęściej lokalizuje się je przy inwestycjach takich jak fermy zwierząt, składowiska odpadów, zakłady utylizacyjne, oczyszczalnie ścieków. Dowiedz się na konkretnym przykładzie, jakie wymogi formalnoprawne obowiązują przy tego typu inwestycjach.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.