hodowla zwierząt

AdobeStock_487969032

Kulawka u owiec – jak zapobiegać i leczyć

Kulawka, a właściwie zanokcica (ZZO) lub zakaźne zapalenie racic, jest chorobą wpływającą na dobrostan zwierząt. Powoduje straty ekonomiczne w hodowli. Nieleczona może doprowadzić do kulawizny i pogorszenia stanu racic. Jak w przypadku każdej choroby niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli działania, które mają na celu zapobieganie wystąpienia stanów chorobowych. Jak zapobiegać i leczyć to schorzenie?

Czynnikiem wywołującym zanokcice są beztlenowe bakterie Dichelobacter nodosus, przy udziale Fusobacterium necrophorum i Corynebacetrium pyogenes. Występowanie choroby zależne jest od kilu podstawowych czynników:

  • poziomu higieny w stadzie,

  • częstości wykonywania korekty racic,

  • od typu podłoża w budynkach,

  • od warunków glebowych i klimatycznych.

Ponadto, najwięcej przypadków choroby owiec zanokcicy odnotowuje się w miesiącach letnich. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe i wilgotne powietrze sprawia, że skóra między palcami jest bardziej podatna na pękanie, co może spowodować przedostanie się bakterii do wnętrza racicy. Należy także pamiętać, że zwierzęta utrzymywane na mokrej ściółce i w ciasnych pomieszczeniach będą bardzo podatne na wszelkiego rodzaju deformacje rogu racicowego, przez co staje się on cienki, łamliwy i mniej odporny na uszkodzenia. Do wystąpienia choroby przyczyniają się także zaburzenia o charakterze mineralnym (Ca, P) oraz niedobory witaminowe, zwłaszcza witaminy A. Choroba atakuje owce różnych ras, ale najwięcej przypadków zgłaszanych jest u merynosów. Najczęściej ZZO dotyka zwierzęta starsze, rzadko jagnięta. Co więcej, dotyczy także kóz i bydła, ale etiologia zanokcicy u bydła jest bardziej złożona.

Z artykułu dowiesz się:
  • Ile wynosi okres wylęgania choroby owiec - zanokcicy?
  • Jakie działania zapobiegną wystąpieniu stanów chorobowych?
  • Jak przebiega leczenie zanokcicy?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma