Choroba Aujeszkyego została pierwszy raz opisana w 1902 roku na Węgrzech jako zakaźna choroba świń oraz innych gatunków zwierząt. W Polsce pierwszy raz wykryto ją u zwierząt futerkowych w 1958 roku, a rok później zdiagnozowano ją u świń. Choroba ta jest wywoływana przez herpeswirus, który może przetrwać w formie latentnej i powodować objawy ze strony układu oddechowego, rozrodczego i nerwowego. Ze strony ekonomicznej powoduje duże straty związane głównie ze zmniejszeniem przyrostów, upadkami, poronieniami i małolicznymi miotami. Co się dzieje w przypadku stwierdzenia choroby Aujeszkyego?
Różyca, nazywana też czerwonką świń, jest jedną z najpoważniejszych chorób w hodowli trzody chlewnej. Pomimo szczepionek i zaawansowanej opieki weterynaryjnej wciąż stanowi zagrożenie nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Stosunkowo dużą wrażliwość na zakażenia włoskowcem różycy wykazuje też człowiek. Nie należy o tym zapominać podczas wykonywania podstawowych czynności przy chorych świniach lub padłych z powodu różycy. Do zakażenia dochodzi przez uszkodzoną skórę, najczęściej rąk.
Pytanie: Chciałbym założyć hodowlę świń, a następnie przetwarzać ją we własnym gospodarstwie. Zaczynając od hodowli, przez ubój, do sprzedaży bezpośredniej. Jestem na progu decyzji, czy zarejestrować się w agencji jako „Jan Kowalski” czy jako „sp. z o.o.”. Czy jako spółka mogę prowadzić sprzedaż bezpośrednią? Proszę o pomoc w tej kwestii.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.