Od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” PROW 2014-2020 w nowym obszarze pomocy o kodzie „F” o nazwie „Zielona energia w gospodarstwie”. Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych.
Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym zazwyczaj oznacza duże oszczędności finansowe dla korzystającego z niej podmiotu. Inwestowaniu w zieloną energię sprzyjają również rozwiązania podatkowe. Ich stosowanie w praktyce może jednak sprawiać rolnikom pewne trudności. Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.
Jestem rolnikiem, prowadzę produkcje roślinną. Chcę zamontować instalację fotowoltaiczną na budynku gospodarczym. Dowiedziałem się, że jako rolnik mogę otrzymać 25% zwrotu poniesionych wydatków przeznaczonych na budowę instalacji fotowoltaicznej. Zwrot będzie polegał na umorzeniu podatku rolnego przez kilka lat, aż zostanie wykorzystana kwota 25% poniesionych kosztów. Czy to prawda? Gmina musi zwrócić te 25% poniesionych kosztów? Proszę o wzory dokumentów, których potrzebuję, aby uzyskać zwrot tych pieniędzy od gminy.
Być może podjąłeś już decyzję o instalacji w swoim gospodarstwie kolektorów lub paneli słonecznych. Być może nadal zastanawiasz się, czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Być może rozważasz, jak sfinansować inwestycję – czy środkami własnymi (np. z oszczędności lub z bieżącego dochodu), czy komercyjnym finansowaniem zewnętrznym (np. przez kredyt bankowy lub pożyczkę). Niektórzy rolnicy prawdopodobnie zastanawiają się również nad dostępnością środków z funduszy przeznaczonych na rozwój i możliwością posłużenia się tymi środkami w sfinansowaniu urządzeń fotowoltaicznych. W tym artykule prześledzimy niektóre możliwości, jakie można rozważyć, podejmując decyzję o sposobie sfinansowania urządzeń.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.