Rolnicy, podobnie jak i inne grupy zawodowe, jeżeli nie spłacają swoich należności na rzecz wierzycieli mogą być podmiotami egzekucji komorniczej, prowadzonej przez komornika sądowego. Wprawdzie sytuacja rolników uchylających się od zapłaty swoich zobowiązań jest lepsza od sytuacji innych dłużników, z powodu ograniczeń egzekucji wobec gospodarstw rolnych, nie oznacza to jednak, że nie odpowiadają za swoje zobowiązania.
Jednym ze sposobów ograniczania nadużyć ze strony komorników w postępowaniu jest skarga na czynności komornika. Jednak często zdarzało się, że skarga była sposobem na wydłużanie postępowań egzekucyjnych. To się zmieniło po 8 września 2016 r. Przekonaj się, co powinieneś wiedzieć na temat skargi na czynności komornika, jeśli bierzesz udział w postępowaniu egzekucyjnym.
Obecnie, aby komornik mógł wszcząć egzekucję, oprócz wniosku o wszczęcie egzekucji musi otrzymać również tytuł wykonawczy. W tym zakresie od 8 września 2016 r. zaszły pewne zmiany, które omawiamy poniżej. Warto także wiedzieć, że komornikom przybył nowy obowiązek, mianowicie wezwanie dłużnika do wyjawienia majątku. Ważne jest także to, że obecnie dłużnik musi złożyć komornikowi wykaz majątku; jeśli poda fałszywe dane dotyczące tego majątku – grozi mu kara.
Od 8 września 2016 r. obowiązują zmienione, istotne zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli, przepisy regulujące egzekucję komorniczą. Przyśpieszenie i uproszczenie postępowania egzekucyjnego ma zwiększyć skuteczność egzekwowanych długów. Jak twierdzi Prezes Krajowej Rady Komorniczej – dłużnik może uregulować należność w każdym momencie i powinien to zrobić po otrzymaniu wezwania, aby uniknąć wszczęcia egzekucji. Z chwilą, kiedy wkracza komornik, musi się liczyć z konsekwencjami, celem egzekucji jest bowiem wyegzekwowanie świadczenia na rzecz wierzyciela, który dochodzi swojej własności. Co to oznacza w praktyce?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.