Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku rolnego w przypadku wydzierżawienia gruntów gospodarstwa rolnego przez małoletniego właściciela? Czy niewyjaśnienie przez właściwy organ administracji wszystkich istotnych okoliczności, także co do zabudowy działki, może mieć wpływ na wadliwość decyzji nakazującej zapłatę podatku rolnego przez małoletniego? I w końcu, kiedy nastąpi przeniesienie obowiązku podatkowego w podatku rolnym z właściciela gruntów gospodarstwa rolnego na ich dzierżawcę? Na te pytania odpowiedział sąd administracyjny w najnowszym wyroku z sierpnia br. Poznaj szczegóły.
Umowa dzierżawy, podobnie jak najmu, jest umową nazwaną. W przypadku umowy dzierżawy – rzecz przynosi pożytki i można je pobierać. Pożytki rzeczy mogą być naturalne i cywilne; pożytkami naturalnymi są płody rzeczy, jak np. owoce, plony rolne, przychówek zwierząt, mleko, zaś pożytkami cywilnymi są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego, czyli np. czynsz najmu. Czynsz przypadający najemcy z tytułu podnajmu jest jedynym pożytkiem, jaki może czerpać z rzeczy. Przedmiotem dzierżawy mogą być również prawa, np. prawo do rybołówstwa, prawo do polowania.
Dość często dochodzi do sytuacji, gdy grunty rolnika dzierżawiącego ziemię od ANR są zajmowane i obsiewane przez innego rolnika. Jest to oczywiście działanie bezprawne i rolnik – dzierżawca nie jest pozbawiony możliwości obrony. Dlatego warto wiedzieć, jakie uprawnienia przysługują dzierżawcy nieruchomości rolnej od Skarbu Państwa za bezprawne zajęcie nieruchomości rolnej i obsianie.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.