biznesplan

biznesplan

Jak przygotować dobrej jakości biznesplan w ramach PROW i innych programów

Rolnicy mogą liczyć na pomoc finansową w ramach różnych programów, w tym w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Każdy schemat pomocowy charakteryzują różne kryteria, jakie należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie. Kluczowym elementem jest jednak przejrzysty biznesplan. Jak go napisać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że na złożenie wniosku o dofinansowanie nie jest jeszcze za późno. Warto na bieżąco sprawdzać harmonogram naboru wniosków. Poniższe wskazówki można wykorzystać przy sporządzeniu różnych biznesplanów w celu ubiegania się o dofinansowanie z innych, również przyszłych, schematów pomocowych.

Pobieżne zapoznanie się z zasadami przyznawania pomocy nie wystarczy, aby w krótkim czasie przygotować dokumentację wysokiej jakości. Nawet jeśli wnioskodawca spełnia wszystkie kryteria otrzymania wsparcia finansowego, jego aplikacja może zostać odrzucona właśnie z uwagi na biznesplan. Pospiesznie i niewłaściwie przygotowany dokument może bowiem być dla sprawdzających nieczytelny, wewnętrznie sprzeczny oraz niewykonalny w praktyce.

Biznesplan będący załącznikiem do wniosku o dofinansowanie to dokument, w którym przedstawiamy szczegółowo planowane przedsięwzięcie i uzasadniamy, dlaczego i jak przyczyni się ono do rozwoju gospodarstwa lub zakładu, a także dlaczego dofinansowanie ma nam w tym pomóc.

Biznesplan zawiera szczegółowe wyliczenia związane z przedsięwzięciem, które obejmują perspektywę długoterminową. Warto zatem zebrać w jednym miejscu podstawowe zasady, których należy przestrzegać przy sporządzaniu biznesplanu, bez względu na to, którego schematu pomocowego dany biznesplan dotyczy.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są zasady tworzenia biznesplanu?
  • Jak uniknąć sprzeczności w biznesplanie?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma