27 czerwca 2024 r. rusza nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Pula środków wynosi 230 mln zł. Wsparcie będzie finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Pod koniec sierpnia weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Wprowadziło dodatkowe środki, które mają wpływ na utrzymanie prawidłowej bioasekuracji gospodarstw. Sprawdź, jak wyglądają nowe zasady obowiązujące hodowców.
Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą świnie utrzymywane i dzikie, i może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli. Rozprzestrzenianie się choroby znacząco wpływa na wydajność sektora rolnego, zarówno ze względu na straty bezpośrednie, jak i pośrednie. W związku z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. zmieniły się zasady bioasekuracji.
Już od 1 czerwca 2020 r. z obowiązku pobierania krwi na 7 dni przed wysyłką świń są zwolnione gospodarstwa, w których zostały zatwierdzone rozszerzone zasady bioasekuracji. Przypominamy najważniejsze z nich.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.