Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli

Sprawdź w sześciu krokach, czy potencjalny kontrahent to „solidna firma”

Grzegorz Wroński

Autor: Grzegorz Wroński

Dodano: 20 czerwca 2017
transakcje przez internet
Sprawdź w sześciu krokach, czy potencjalny kontrahent to „solidna firma” Przed zawarciem umowy, w szczególności wiążącej się ze znacznym zobowiązaniem lub rozdysponowaniem majątkiem, warto sprawdzić, czy potencjalny kontrahent jest godny zaufania, a planowane przedsięwzięcie jest bezpieczną inwestycją. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić. Czytelnicy często zgłaszają, że mają problem z ustaleniem i sprawdzeniem legalności, wypłacalności i rzetelności potencjalnych partnerów biznesowych. Odpowiedź na te pytania można częściowo znaleźć samemu w odpowiednich rejestrach i na konkretnych stronach internetowych. Oficjalne rejestry są dostępne publicznie w formie elektronicznej, dzięki czemu poprzez odpowiednie wyszukiwanie w Internecie możemy sprawdzić lub pozyskać wiele istotnych informacji dotyczących potencjalnych kontrahentów. Krok 1. KRS, CEIDG Aby ustalić, czy potencjalny kontrahent działa legalnie i jest oficjalnie zarejestrowany, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć do:
  • Krajowego Rejestru Sądowego (www.ems.ms.gov.pl, Rejestr Przedsiębiorców), który obejmuje spółki prawa handlowego, czyli wszystkie spółki osobowe i kapitałowe, oprócz spółki cywilnej ,albo
  • Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.prod.ceidg.gov.pl, Baza Przedsiębiorców) – dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (w tym również w formie spółek cywilnych).
Sprawdzany podmiot lub osoba powinien mieć status aktywny. W rejestrach możemy sprawdzić, jaką działalnością zajmuje się dany podmiot i czy ta działalność pokrywa się z przedmiotem zawieranej umowy.

Pozostało jeszcze 68 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

   

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników

Zyskaj:

  • praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • informacje o ważnych terminach

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Grzegorz Wroński

Autor: Grzegorz Wroński

radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Walter & Wroński s.c.
Słowa kluczowe:
kontrahentrolnikumowa
Sprawdź inne nasze serwisy