Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Pod koniec zeszłego roku Prezydent RP powołał nowy rząd, a w nim obowiązki Ministerstwa Środowiska przejęło Ministerstwo Klimatu. Tym samym dotychczasowe Ministerstwo Środowiska zostało podzielone na dwie części. Za co odpowiada Ministerstwo Klimatu?
Pytanie: Jaka powinna być odległość między budynkami gospodarczymi na działkach budownictwa jednorodzinnego, jeżeli na jednej działce usytuowany jest budynek gospodarczy w odległości 3 m od granicy działki (bez otworów okiennych i drzwiowych)? Na działce sąsiedniej planowana jest budowa budynku gospodarczego z otworami. Chciałbym zlokalizować projektowany budynek gospodarczy w odległości 4 m od granicy działki. Czy odległość między tymi budynkami powinna wynosić 7 czy 8 m?
Naukowcy i epidemiolodzy ostrzegają, że koronawirus może wrócić ze zdwojoną siłą już jesienią. Bardzo ważne jest zatem ciągłe i rygorystyczne przestrzeganie wymagań higienicznych i stosowanie się do zaleceń, które od dłuższego czasu przekazywane są przez ministra zdrowia za pomocą środków masowego przekazu. Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia, jak należy postępować na targowiskach. Warto się do nich stosować w obecnej sytuacji, ale też w sezonach zachorowań na grypę.
Ministerstwo Pracy przygotował przepisy, które umożliwią zakładom pracy – w przypadku niektórych prac związanych z działalnością rolniczą – ciągłą współpracę z cudzoziemcem przez dłuższy okres niż ma to miejsce w ramach zezwolenia na pracę sezonową.
Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV) atakuje przede wszystkim rośliny pomidora i papryki, powodując na nich przebarwienia chlorotyczne oraz różne formy plamistości. Na owocach zaatakowanych roślin można zauważyć żółte lub brązowe plamki oraz różnej głębokości bruzdy i fałdy. Owoce dojrzewają nierównomiernie, co powoduje ich nieprzydatność handlową. Ministerstwo rolnictwo przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się tego wirusa.
Podstawowym celem wydania nowych przepisów było określenie niektórych wymagań weterynaryjnych dla rzeźni o małej zdolności produkcyjnej, w których będą poddawane ubojowi zwierzęta będące własnością podmiotu prowadzącego rzeźnie (w domyśle rolników utrzymujących zwierzęta). Zdaniem ministerstwa rolnictwa wprowadzenie uproszczonych rozwiązań powinno zapewnić wyrównanie szans ich funkcjonowania w stosunku do istniejących już zakładów prowadzących ubój zwierząt na większą skalę. Czy tak się stało?
Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych wskazują wszystkie niezbędne warunki, których spełnienie powinno skutkować uzyskaniem przez producentów rolnych dopłat do materiału siewnego. Powoływanie się przez organ na fakt, że materiał siewny nie został zakupiony i zużyty przez producenta rolnego wnioskującego o przyznanie dopłaty, nie może stanowić powodu do odmowy udzielenia dopłaty, gdyż taka przesłanka nie została zawarta w powołanej ustawie.
W dyskusji dotyczącej GMO co chwilę pojawiają się apele, aby dać konsumentom prawo wyboru przy zakupie produktów żywnościowych. Jest to podyktowane utrzymującą się wciąż niepewnością i obawami, co do długofalowego wpływu genetycznych modyfikacji na zdrowie ludzi. Od nowego roku można już oznaczać produkty jako wolne od GMO. jeśli twoje produkty nie są modyfikowane genetycznie, możesz je oznaczyć jako „wolne od GMO”. Ale po spełnieniu określonych warunków…
W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mieli możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego. Wymogiem pozyskania dodatkowych środków pieniężnych będzie poprawa warunków utrzymania zwierząt ponad obowiązujące standardy. W związku z tym Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia określającego szczegółowe warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt”, który został przekazany do konsultacji społecznych.
Mieszkańcy obszarów wiejskich stanowią około 40% całego społeczeństwa. To bardzo liczna grupa, która niestety przez długi czas była zaniedbywana. Zdaniem rządu już od kilku lat to się zmienia. Ministerstwo pracy zaprezentowało właśnie programy realnie oddziałujące na obszary wiejskie i ich mieszkańców.