Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Ułatwienia służące lepszemu wykorzystaniu zasobów wodnych dla nawodnień oraz poprawa funkcjonowania systemu melioracji wodnych to tylko jedne z założeń projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Jakie jeszcze rozwiązania wprowadza projektowana ustawa?
Nowe rozporządzenie, którego projekt jest już dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ma uregulować praktykę nakładania grzywien w drodze mandatu karnego przez pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Z czego wynikają planowane zmiany i za co dokładnie możesz dostać mandat?
Odsunięcie przez sąd od dziedziczenia gospodarstwa rolnego osoby trwale niezdolnej do pracy ze względu na wiek jest rażącym naruszeniem prawa i uzasadnia uchylenie prawomocnego postanowienia sądowego o dziale spadku w trybie skargi nadzwyczajnej
Sytuacja w kwestii bezpieczeństwa pracy na wsi w ostatnich latach się poprawiła, jednak wypadki przy pracach w rolnictwie nadal się zdarzają. Dochodzi do nich najczęściej na skutek upadku z wysokości – z drabin, kombajnów, ciągników oraz wszelkich niezabezpieczonych otworów. Wypadkami tymi są też upadki, jakie przytrafiają się na nierównym podłożu, a także pochwycenia przez ruchome części maszyn lub urządzeń. Szczególnego znaczenia nabiera ochrona dzieci w okresie letnim.
Organy administracji nie mogą dobrowolnie interpretować pojęć „młody rolnik” czy „rozpoczęcie działalności w gospodarstwie rolnym”, zwłaszcza w oderwaniu od definicji zawartych w przepisach unijnych. Rozporządzenie (UE) nr 1307/2013 z 17 grudnia 2013 r. zawiera definicje terminu „rolnik”, „gospodarstwo rolne” i „działalność rolnicza”, które organy wydające decyzje administracyjne powinny brać pod uwagę.
Na początku maja Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 11 rozporządzeń w ramach pakietu legislacyjnego, dotyczącego działań na rynkach rolnych w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19.
Rolnictwo boryka się z problemami spowodowanymi pandemią COVID-19, podobnie jak niemal wszystkie pozostałe sektory gospodarki. Najbardziej dotkliwy jest brak rąk do pracy. Prace sezonowe nie mogą czekać, tymczasem w całym kraju brakuje pracowników sezonowych. To efekt zamknięcia granic. Według analityków BNP Paribas może on być zrównoważony przez osoby, które w wyniku zamknięcia zakładów pracy utraciły źródło zarobków i chwilowo zdecydują się przekwalifikować. Ale czy to wystarczy?
Celem ustawy z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich było wzmocnienie środowisk wiejskich poprzez wyposażenie kół gospodyń wiejskich w osobowość prawną i umożliwienie tym kołom w pełni samodzielnego działania we wszystkich stosunkach prawnych. W połowie kwietnia 2020 r. rząd przedstawił projekt nowelizacji przedmiotowej ustawy, który umożliwi dalsze pozyskiwanie pomocy finansowej przez koła w 2020 r. oraz zmieni podmiot odpowiedzialny za nadzór nad nimi.
Wybuch pandemii związanej z COVID-19 doprowadził do zamknięcia większości usług gastronomicznych na kontynencie. Do tego doszły m.in. ograniczenia w dostępie do siły roboczej, zamknięcie granic czy zawężenie rynków zbytu. Wszystko to odbiło się na rolnictwie. Niektóre sektory poniosły już bardzo negatywne skutki pandemii, kolejne wykazują oznaki zakłóceń, jeszcze inne dopiero zaczynają odczuwać negatywne konsekwencje koronawirusa. Jaki będzie tego finał?