Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Zwykłe korzystanie z wód zdefiniowano w Prawie wodnym jako pobór wód w granicach własnego gruntu na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego. Limit 5 m3 na dobę liczony jest średniorocznie. Oznacza to, że w okresach znacznego zapotrzebowania na wodę, np. w okresie wegetacyjnym roślin, rolnik może na potrzeby zwykłego korzystania z wód pobierać na dobę za darmo ponad 5 m3 wody. Ale w ramach zwykłego korzystania z wód nie przysługuje pobór na potrzeby działalności gospodarczej lub rolniczej. Co to oznacza?
Trwają prace nad projektem zmiany rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Kto straci zwolnienie, kto będzie musiał obowiązkowo ewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu kas fiskalnych od przyszłego roku?
Pytanie: Stado dzików zniszczyło znaczną część moich tegorocznych upraw kukurydzy. Planuję dochodzić odszkodowania i oczekuję na szacowanie szkody. Prezes miejscowego koła łowieckiego poinformował mnie, że odszkodowanie może mi nie przysługiwać, ponieważ członkowie koła łowieckiego zgłosili uszkodzone ogrodzenie elektryczne wokół upraw. Nie jestem w stanie regularnie pilnować całego ogrodzenia upraw. Czy właściwe koło łowieckie jest obowiązane do odpowiedniego zabezpieczenia mojego pola przed zwierzyną leśną i utrzymania urządzeń wchodzących w skład tych zabezpieczeń?
Zatrudnienie pracownicze i ubezpieczenie w ZUS nie wykluczają zaliczenia tego okresu do stażu emerytalnego w KRUS, jeżeli równolegle ubezpieczony faktycznie wykonywał pracę w gospodarstwie rolnym rodziców albo był zgłoszony do ubezpieczenia społecznego rolników i tych okresów pracy w rolnictwie nie zgłaszał do ZUS jako uzupełniających okresów ubezpieczenia. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 października 2020 r. Jakie wnioski płyną z tego orzeczenia?
Nieudzielenie rzetelnych i wyczerpujących informacji o sytuacji majątkowej i osobistej rolnika skutkuje odmową przyznania pomocy prawnej w sprawie dotyczącej skargi na niekorzystną decyzję administracyjną. To samo dotyczy sytuacji, kiedy rolnik uchyla się od przekazania sądowi wymaganych dokumentów – takie postanowienie wydał we wrześniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Jakie wnioski płyną z tego orzeczenia?
Program Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poznaj Dobrą Żywność funkcjonuje od 2004 roku. Należy do blisko 400 programów funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej, które mają na celu promocję jakości produktów żywnościowych. Główną rolą Programu jest dostarczenie konsumentowi sprawdzonej informacji o spełnieniu przez produkt ostrych wymogów jakościowych, które potwierdzają niezależne organy lub organizacje kontrolne. Co daje uzyskanie tego znaku?
Współczesne rolnictwo wymaga od rolników ciągłych inwestycji w gospodarstwo, które wiążą się z zakupem dodatkowej ziemi, rozbudową budynków gospodarczych, zakupem nowoczesnych maszyn czy inwestycją w nowe gatunki roślin i zwierząt. Choć inwestycje te mają zmierzać do modernizacji, a w konsekwencji zwiększenia zysków gospodarstwa, to niekiedy mogą też się okazać niepowodzeniem i skutkować znacznym zadłużeniem rolnika. To z kolei finalnie doprowadzi do postępowania egzekucyjnego. Ale przepisy, przynajmniej w pewnym zakresie, chronią rolnika-dłużnika przed nadmierną aktywnością komornika.
Przedsiębiorcy, którzy od 1 września 2020 r. chcą sprzedawać olej opałowy muszą się zarejestrować na potrzeby podatku akcyzowego. To samo dotyczy nabywców takich paliw, w tym również odbiorców prywatnych, którzy zużywają go do ogrzewania budynków mieszkalnych.
Pogoda zdecydowanie nie sprzyja właścicielom pól uprawnych i pastwisk. Najpierw susza, a potem częste opady. Ulewy w czerwcu i na początku lipca w kilku rejonach Polski skutkowały zalaniami i podtopieniami. A to z kolei oznacza straty dla rolników. Pamiętaj, że są przypadki, w których możesz skutecznie dochodzić odszkodowania za poniesione w ten sposób straty. Od kogo i na jakich zasadach poszkodowany rolnik może dochodzić odszkodowania?