Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
PYTANIE: Planuję w niedalekiej przyszłości przejąć część gospodarstwa rolnego od moich rodziców i na jednej części postawić dom mieszkalny. Dom ten powstanie na polu w sąsiedztwie innego pola obrabianego przez tego gospodarza. Jak wygląda procedura przekształcenia działki rolnej w budowlaną, gdy „za miedzą” mam pole? Pole jest obrabiane; martwią mnie opryski, które muszą się odbyć (sąsiad od zawsze uprawia ten obszar). Czy w związku z jego działalnością muszę mieć tez zgodę sąsiada na postawienie domu? Z jakimi problemami będę musiała się zmierzyć?
Postawienie urządzenia wodnego może niekiedy oznaczać konieczność przeprowadzenia procesu budowlanego. To z kolei wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów Prawa budowlanego. Planując budowę urządzenia wodnego, musisz zatem wiedzieć, co tak naprawdę budujesz. W jakich sytuacjach urządzenie wodne będzie jednocześnie obiektem budowlanym?
Pytanie: Czy zgodnie z ustawą Prawo wodne wody opadowe mogą być uznane za ścieki? Jak zakwalifikować odprowadzanie deszczówki do ziemi? Czy zamiast do systemu kanalizacji deszczowej mogę odprowadzać wody opadowe do studni chłonnej? Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jeżeli tak, to czy jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?
Zasadniczym celem przepisów zawartych w ustawie o lasach jest ochrona lasów jako ważnych zasobów środowiska, a zmiana lasu na użytek rolny stanowi zawsze uszczuplenie tego zasobu. Dlatego też zmiana lasu na użytek rolny dopuszczalna jest jedynie w przypadku szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów – tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lutego 2020 r.
Zgodnie z zasadą „dobrego sąsiedztwa” powstająca w sąsiedztwie zabudowanej już działki nowa zabudowa, jak i planowany nowy sposób użytkowania obiektu budowlanego, powinny odpowiadać charakterystyce urbanistycznej zabudowy już istniejącej. Chodzi tu o kontynuację funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, linii zabudowy i intensywności wykorzystania terenu. Nowa zabudowa powinna także odpowiadać charakterystyce architektonicznej (gabaryty i forma architektoniczna obiektów budowlanych). – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
PYTANIE : Jakie są aktualne przepisy (zasady) dotyczące sposobu ustalania powierzchni konkurencyjnej użytków rolnych (GR, TUZ) do naliczania składki przez spółkę wodną? Czy spółka wodna może naliczać składkę od gruntów położonych nad ciekami państwowymi?
Pytanie: Sąsiadka zasadziła drzewa oraz krzewy blisko granicy z moją działką. Obecnie gałęzie wiszą nie tylko nad miedzą dzielącą działki, ale także nad samą działką, co negatywnie wpływa na moją uprawę, ponieważ działka jest zacieniona. Sąsiadka nie zgadza się na usunięcie gałęzi oraz samosiewek rosnących w samej granicy, twierdząc, że drzewa mogą w tym miejscu rosnąć. Ponadto wykorzystuje teren miedzy do przechodzenia podczas plewienia. Co mogę w tej sytuacji zrobić?
Sposób zasiedzenia nieruchomości jest regulowany przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc). Każdy zainteresowany może zgłosić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności (art. 609 § 1 kpc). Stwierdzenie zasiedzenia odbywa się w tzw. trybie nieprocesowym (sygnatura Ns).
Zdarza się, że w księgach wieczystych pojawiają się błędy. Przykładowo syn przejął gospodarstwo ojca, po czym okazało się, że w księdze wieczystej imię ojca było błędne. W tym artykule wyjaśniamy, jak usuwać błędy w księdze wieczystej.