Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Sam fakt bycia właścicielem gospodarstwa rolnego czy opłacania składek KRUS nie jest równoznaczny ze spełnieniem przesłanek do objęcia ubezpieczeniem rolniczym. Aby podlegać ubezpieczeniu społecznemu jako rolnik należy osobiście i na własny rachunek prowadzić działalność rolniczą. W artykule przedstawiamy analizę sytuacji prawnej rolnika i odpowiedź na pytanie o prawo do emerytury rolniczej.
Ostatnie zmiany przepisów Prawa budowlanego określiły procedurę postępowania w przypadku samowoli budowlanej, czyli rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych bez wymaganej decyzji pozwolenia na budowę lub wymaganego skutecznego zgłoszenia. Część nowych regulacji może się okazać bardzo pomocna dla rolników, którzy zakończyli już proces inwestycyjny. Co tak naprawdę się zmieniło i jaki wpływ mają wprowadzone zmiany na możliwość legalizacji samowoli budowlanej?
W obowiązujących ustawach nie ma definicji działki siedliskowej. Pojęcie to zostało wyjaśnione dopiero w orzecznictwie. Nie zawsze też będzie możliwe postawienie zabudowy siedliskowej na działce rolnej. Prawo do takiej zabudowy może bowiem uzyskać tylko właściciel działki, który jest rolnikiem. Jakie jeszcze wymogi trzeba spełnić, żeby postawić zabudowę siedliskową?
Podstawową zasadą prawa budowlanego jest wymóg uzyskania odpowiedniej decyzji o pozwoleniu na budowę, aby rozpocząć wykonywanie prac budowlanych. W drodze wyjątku przepisy prawa budowlanego przewidują możliwość dokonania pewnych prac bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, a nawet bez potrzeby zgłoszenia planowanych prac do odpowiedniego organu adminstracji architektoniczno-budowlanej. Z uwagi na wyjątkowość tych prac ich katalog jest dość wąski i nie może być interpretowany rozszerzająco.
Pytanie: Planuję zakup działki rolno-budowlanej. Chcę na niej wybudować dom jednorodzinny wolno stojący z garażem oraz zabudowaniami gospodarczymi, np. warsztatem. Na co muszę zwrócić uwagę przy zakupie, jakie należy uzyskać pozwolenia?
Pytanie: Chcę kupić gospodarstwo rolne i się przeprowadzić na wieś. Jestem w trakcie załatwiania niezbędnych dokumentów dotyczących kupna gospodarstwa sadowniczego. Otrzymałem pozytywną decyzję zezwalającą na kupno tego gospodarstwa od KOWR. W związku z tym mam pytania: Czy będę mógł ubiegać się dofinansowanie do tego gospodarstwa? Czy mogę liczyć na dopłaty na zakup gospodarstwa i niezbędnych maszyn? Czy będę mógł prowadzić sprzedaż bezpośrednią swoich produktów?
Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku rolnego w przypadku wydzierżawienia gruntów gospodarstwa rolnego przez małoletniego właściciela? Czy niewyjaśnienie przez właściwy organ administracji wszystkich istotnych okoliczności, także co do zabudowy działki, może mieć wpływ na wadliwość decyzji nakazującej zapłatę podatku rolnego przez małoletniego? I w końcu, kiedy nastąpi przeniesienie obowiązku podatkowego w podatku rolnym z właściciela gruntów gospodarstwa rolnego na ich dzierżawcę? Na te pytania odpowiedział sąd administracyjny w najnowszym wyroku z sierpnia br. Poznaj szczegóły.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydał 22 lipca 2020 r. rozstrzygnięcie, w którym dokonał oceny sprzedaży kilkunastu działek budowlanych przez rolnika pod kątem tego, czy taki sprzedawca zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Co za tym idzie – zapłaty podatku od towarów i usług. Sąd uznał, że w tej konkretnej sprawie rolnik nie musiał zakładać firmy w celu sprzedaży tych nieruchomości, gdyż nie spełnił odpowiednich ku temu kryteriów. Jakich?
Zużycie wody podczas eksploatacji budynku oraz produkcja ścieków to jedne z podstawowych czynników, które mogą negatywnie oddziaływać na środowisko. Na co zatem należy zwrócić uwagę, planując inwestycję budowlaną przyjazną środowisku? W artykule zaprezentowano rozwiązania, które pomogą w ograniczeniu zużycia wody w cyklu użytkowania budynku.