Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Pytanie: Mam 64 lata, pracuję zawodowo od 1973 roku. W latach 1973–1997 byłem ubezpieczony w ZUS. Następnie kupiłem gospodarstwo i od 1998 roku jestem ubezpieczony w KRUS. Wkrótce chciałbym przejść na emeryturę. Czy mogę jednocześnie otrzymywać emeryturę z ZUS i KRUS? Ponadto w KRUS powiedziano mi, że abym otrzymywał emeryturę z KRUS, muszę mieć 25-letni staż ubezpieczeniowy w KRUS. Czy to prawda i czy w związku z tym będę musiał jeszcze 5 lat odprowadzać składki?
To już kolejny w tym roku nabór wniosków na przetwórstwo produktów rolnych. Tym razem o pomoc finansową będą mogli ubiegać się rolnicy, małżonkowie rolników lub ich domownicy, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym rolników w pełnym zakresie. W oddziałach regionalnych ARiMR będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” finansowanej z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Majowe przymrozki oraz występujące w kraju podtopienia uszczupliły oczekiwane w tym roku plony. Na ratunek rolnikom przybywa ARiMR, która we współpracy z bankami proponuje rolnikom korzystanie z kredytów klęskowych, umożliwiających odbudowę gospodarstwa i wznowienie produkcji rolnej w ich gospodarstwie.
Prawie każde gospodarstwo rolne posiada własne powierzchnie przeznaczone na składowanie zboża, owoców, warzyw czy też słomy. Stodoły, suszarnie, magazyny oraz inne budynki lub zadaszenia w określonych przypadkach mogą być podstawą naliczenia podatku od nieruchomości. Sprawdź, od których nieruchomości musisz zapłacić podatek.
Pytanie: Jak korzystnie uregulować czas pracy pracowników, gdy pracodawca prowadzi działy specjalne produkcji rolnej (uprawa pomidora w szklarni)? W sezonie w szklarniach powinno się pracować po 10 godzin dziennie. Na początku roku z kolei, gdy nie ma tak dużo pracy, pracownicy pracują po pięć godzin i mają dni wolne.
Oprócz prac rolnych we własnym gospodarstwie, właściciel maszyn rolniczych może zdecydować się okresowo wynająć te maszyny albo odpłatnie wykonywać nimi czynności na rzecz innych rolników. Prowadzący gospodarstwo rolne powinien w takim przypadku zachować szczególną ostrożność – czynności poza własnym gospodarstwem rolnym nie stanowią działalności gospodarczej.
Jeżeli dotkną nas trudności w spłacie kredytu na warunkach ustalonych w dotychczasowej umowie z bankiem, warto pamiętać, że jest możliwe odroczenie terminu zapłaty na mocy odpowiedniego porozumienia z bankiem. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.