Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Pytanie: Odziedziczyłem z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłym ojcu w spadku udział w prawie do własności gospodarstwa rolnego. Chcę ten udział przekazać darowizną dziadkowi, który jest jednym z wielu wierzycieli i faktycznie zajmuje się prowadzeniem tego gospodarstwa wspólnie z mamą i braćmi mojego ojca. Gospodarstwo jest zadłużone i obciążone hipotekami. Czy przekazanie tych udziałów jest możliwe? Czy będę zwolniona z długów? Jakie mogą być konsekwencje np. ze strony wierzycieli ? Czy dziadek będzie odpowiadał za zobowiązania gospodarstwa również majątkiem, który aktualnie posiada?
Rozsady drzewek, kwiatów, małe kwiaty doniczkowe, cebule, część nasion – wszystkie te grupy produkcji rolnej wymagają od ich producenta wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych, prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa oraz posługiwania się przy ich przemieszczaniu lub handlu paszportem lub świadectwem fitosanitarnym. W konsekwencji rodzi to obowiązek oznaczania prowadzonej sprzedaży roślin przeznaczonych do nasadzeń. W przypadku sprzedaży bezpośredniej taki obowiązek może zostać uchylony.
PYTANIE : Syn ma 25 lat. Co miesiąc (od kilku lat) wpłacałem mu na konto pewną kwotę pieniędzy. Uzbierało się tego ok. 40 tys. Syn raz zgłosił to do US w 2017 r. Później już nie. Czy muszę coś zrobić w tej sytuacji? Zgłaszać do US? Czy będzie musiał zapłacić podatek?
Z początkiem 2020 r. rolnicy powinni zwrócić uwagę na nowe zasady ustalania zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych swoim pracownikom wynagrodzeń. Zmianie ulega również wysokość podatku w prowadzonych przez nich przedsiębiorstwach. Sprawdź szczegóły.
Sprzedaż nieruchomości rolnych może, po spełnieniu pewnych warunków, nie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Rolnik będący nabywcą, który chce skorzystać z takiego zwolnienia, musi jednak dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Samo przeczytanie przepisów może nie wystarczyć, ponieważ ważne jest również to, jak je interpretują organy podatkowe.
Wzrost cen masła, skup jabłek, dostawy mleka, produkcja cukru. To niektóre z 12 spraw z zakresu przewagi kontraktowej, jakie prowadzi obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawdźmy, o jakie nadużycia chodzi.
Rolnicy, którzy chcą otrzymać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej powinni złożyć w tym celu wniosek w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2017 r. Do wniosku należy dołączyć faktury zakupu oleju napędowego lub ich potwierdzone kopie.
Zainteresowanie zakupem sprzętu rolnego za zagranicą z roku na rok wzrasta. Gdy zakup dotyczy ciągników rolniczych, transakcja może odbywać się poza granicami kraju, jak również przeprowadzić ją można z pomocą pośredników w polskich komisach. Jednak rolnik często nie jest informowany o obowiązkach podatkowych związanych z zakupem, szczególnie o kwocie VAT, jaką będzie musiał zapłacić w Polsce.