Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Umowa najmu polega na tym, że jeden podmiot (wynajmujący) zobowiązuje się do oddania drugiemu podmiotowi (najemcy) rzecz do używania, ten zaś zobowiązuje się płacić ustalony w umowie czynsz. Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na dłużej niż rok powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Taka umowa może zostać uznana za zawartą na czas nieokreślony.
Jeśli dłużnik nie dokonał zapłaty w terminie, należy skierować do niego pisemne wezwanie do zapłaty. Dzięki temu, gdy nie zapłaci żądanej kwoty, dysponujemy dowodem, że próbowaliśmy wyegzekwować dług przed wniesieniem powództwa do sądu. Wezwanie należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód, że dłużnik otrzymał korespondencję.
Obecnie rolnik, który wykazał w deklaracji VAT nie więcej niż 3.000 zł podatku nierozliczonego w poprzednich okresach, może ubiegać się o zwrot podatku w przyśpieszonym terminie 25 dni. Ma do tego prawo, nawet jeśli nie opłacił wszystkich faktur. Jednak kwota takich nieopłaconych należności nie może przekraczać 15.000 zł.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składamy w biurze podawczym sądu lub przesyłamy pocztą w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników postępowania. We wniosku trzeba wymienić z imienia, nazwiska i podać dokładne adresy zamieszkania wszystkich żyjących spadkobierców po osobie zmarłej.
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty . Może również odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, jak również umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do komornika sądowego pozwala wszcząć postępowanie egzekucyjne. Wniosek musi spełniać wymogi pisma procesowego, a zatem musi zawierać wskazanie komornika do którego jest kierowany, oznaczenie wierzyciela (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania właściwy dla odbioru korespondencji, ewentualnie dodatkowo numer telefonu lub e-mail).
Umowa pożyczki polega na tym, że jedna strona umowy (pożyczkodawca) udziela drugiej stronie umowy (pożyczkobiorcy) pożyczki, a więc przenosi na nią własność określonej sumy pieniężnej lub tzw. rzeczy oznaczonych co do gatunku (np. węgla, jabłek). Z kolei pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy (lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości).
Umowa dzierżawy, podobnie jak najmu, jest umową nazwaną. W przypadku umowy dzierżawy – rzecz przynosi pożytki i można je pobierać. Pożytki rzeczy mogą być naturalne i cywilne; pożytkami naturalnymi są płody rzeczy, jak np. owoce, plony rolne, przychówek zwierząt, mleko, zaś pożytkami cywilnymi są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego, czyli np. czynsz najmu. Czynsz przypadający najemcy z tytułu podnajmu jest jedynym pożytkiem, jaki może czerpać z rzeczy. Przedmiotem dzierżawy mogą być również prawa, np. prawo do rybołówstwa, prawo do polowania.