Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Ustanowienie służebności przesyłu następuje na podstawie wniosku o ustanowienie służebności. Pamiętaj, że wniosek o ustanowienie służebności przesyłu składa się do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Jak wszcząć procedurę o ustanowienie służebności przesyłu? Zacznij od wniosku do przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu. Przed napisaniem pisma powinieneś ustalić, do jakiego przedsiębiorcy (np. zakładu energetycznego) należą urządzenia przesyłowe oraz określić, jaki charakter służebności proponujesz i jakiej wysokości wynagrodzenie będziesz żądał.
Sąd zwolni od kosztów sądowych tylko wtedy, gdy wykażesz, że nie ma wystarczających środków na ich pokrycie, po prostu nie stać go na ich zapłacenie. Musisz udowodnić, że nie jesteś w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku w wydatkach koniecznych do utrzymania siebie i rodziny. We wniosku należy opisać swoją sytuację finansową i prawną, przedstawić stan posiadanego majątku, przytoczyć wszelkie fakty, które udowadniają, że rzeczywiście poniesienie kosztów jest niemożliwe.
Jeżeli chcesz wypowiedzieć umowę OC rolnika, musisz pamiętać, że polisa z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego jest obowiązkowa. Do wypowiedzenia umowy może dojść najpóźniej na dzień przed upływem poprzedniego 12-miesięcznego okresu, na jaki umowy została zawarta. Jeżeli zatem zbliża się koniec okresu, na jaki zawarliśmy umowę, nie zwlekaj z decyzją o jej wypowiedzeniu, ponieważ taka umowa automatycznie przedłuża się na kolejne 12 miesięcy.
Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura zawiera zryczałtowany zwrot VAT.Faktury należy przechowywać w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Oświadczenie o wysokości podatku należnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest zgłoszeniem, które rolnik lub jego domownik musi składać, by opłacać składki do KRUS. Muszą je złożyć rolnicy prowadzący działalność gospodarczą do 31 maja każdego roku. Jeżeli tego nie zrobią, stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS.
Potrącenie ustawowe polega na tym, że jedna strona składa drugiej pismo, w którym oświadcza, że dokonuje potrącenia. Jest to oświadczenie jednostronne, nie jest do niego potrzebna zgoda od kontrahenta, wystarczy, że rolnik będzie miał potwierdzenie, że kontrahent je otrzymał.
Umowa przedwstępna polega na tym, że jedna ze stron umowy lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (tzw. umowy przyrzeczonej). Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeśli ich nie ma to umowa taka nie jest umową przedwstępną.