Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Coraz częściej, mimo pomocy państwa, rolnicy nie otrzymują odszkodowań za zniszczone plony. Najwięcej spraw interwencyjnych zgłaszanych do Rzecznika Finansowego w zakresie ubezpieczenia upraw dotyczy zaniżania odszkodowań lub wręcz odmowy ich wypłaty. Eksperci Biura Rzecznika Finansowego dokonali analizy ponad 2000 skarg rolników i zaproponowali uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z polis.
Rolnicy mogą liczyć na pomoc finansową w ramach różnych programów, w tym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW). Każdy schemat pomocowy charakteryzują różne kryteria, jakie należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie. Kluczowym elementem jest jednak przejrzysty biznesplan. Jak go napisać?
Pytanie: Prowadzę własną firmę. U jednego z naszych pracowników stwierdzono zakażenie COVID-19, co spowodowało kwarantannę dla 10 kolejnych osób, które miały styczność z zarażonym pracownikiem. Jakie świadczenia przysługują osobom odbywającym kwarantannę i co jest podstawą do ich wypłaty?
Zaplanowane obecnie terminy naborów w ramach PROW 2014–2020 mogą ulec zmianom po to, by umożliwić podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy skompletowanie niezbędnej dokumentacji w bezpiecznym dla nich okresie. Ma to związek z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, wynikającego z pandemii COVID-19.
W związku z funkcjonowaniem BDO zostały określone dwie opłaty: opłata rejestrowa i opłata roczna. Ich stawki zawiera rozporządzenie ministra środowiska z 19 stycznia 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 184).
W związku z potwierdzeniem kolejnych ognisk wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8, właściciele stad drobiu powinni zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zaostrzonych środków bioasekuracji na fermach, na których utrzymywany jest drób. Stosowanie najbardziej rygorystycznych praktyk bioasekuracyjnych może zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się HPAI na terenie kraju.
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) stanowi narzędzie informatyczne, gromadzące dane o podmiotach wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Rejestr jest przeznaczony zarówno dla organów administracji państwowej, inspekcji ochrony środowiska, jak i przedsiębiorców. Sprawdź, czy podlegasz pod rejestr