Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
Czy sztuczne mięso to modny trend, czy może przyszłość przemysłu mięsnego? Konsumenci zmieniają dietę, dlatego substytuty mięsa zyskują coraz większą popularność. Ten trend widoczny jest również nad Wisłą, producenci mięsa zanotowali niższą sprzedaż produktów mięsnych. Wszystko wskazuje na to, że sztuczne mięso to nie tylko ciekawostka, ale prawdziwa alternatywa na rynku produktów spożywczych.
Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 1 lutego 2020 r. (brexit), stając się tym samym państwem trzecim. Okres przejściowy, w którym Wielka Brytania była nadal traktowana jako państwo członkowskie z zachowaniem wszelkich praw i obowiązków upłynął 31 grudnia 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. obrót towarowy między państwami członkowskimi UE, w tym Polską, a Wielką Brytanią podlega analogicznym zasadom i kontrolom granicznym, jak obrót z innymi krajami trzecimi. W związku z tym, warto zapoznać się z wymogami, które obowiązują w handlu towarami rolno-spożywczymi.
Przepisy definiują koło gospodyń wiejskich jako dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizację mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich. Przepisy dają też możliwość uzyskania przez koła gospodyń wiejskich osobowości prawnej. To uprawnienie wpływa na sposób ich rozliczania i finansowania. W tym obszernym artykule przybliżamy najważniejsze aspekty związane z tym zagadnieniem.
Gwarancja, obok rękojmi, to podstawa złożenia reklamacji. Jest to dobrowolne oświadczenie dotyczące jakości towaru złożone przez przedsiębiorcę, czyli gwaranta. Treść gwarancji powinna być sformułowana w sposób jasny i zrozumiały. Trzeba też wiedzieć, że gwarancja wskazuje obowiązki gwaranta i uprawnienia konsumenta w przypadku, gdy sprzedany towar nie ma właściwości określonych w oświadczeniu gwarancyjnym. Jakie zatem przysługują prawa w przypadku zakupu np. wadliwego ciągnika?
Obostrzenia związane z koronawirusem obowiązujące od ponad pół roku przestawiły wielu klientów na zakupy online. Sprzedaż żywności przez Internet bardzo wzrosła. Nowe nawyki będą się zapewne utrzymywały. Wiele firm przenosi handel w świat wirtualny bądź rozbudowuje istniejące już zaplecze. Rolnicy czy małe firmy mogą wiele zyskać na takim rozwiązaniu – ich proces decyzyjny jest przecież krótszy i sprawniejszy. Dodatkowo lokalne firmy stwarzają klientom poczucie kontaktu, mogą mieć krótszy czas dostawy oraz szybszą komunikację z klientami.
Trwają konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Projekt zawiera pakiet działań, które mają ułatwić zatrzymywanie wody i poprawić dostępność zasobów wodnych w Polsce. Najwięcej kontrowersji wzbudza tzw. podatek od deszczu – nawet 20-krotnie wzrośnie liczba działek, które będą nim objęte.
Często zawiera się umowy, w których dla zagwarantowania ich wykonania, w zakresie roszczeń pieniężnych, np. zapłaty ceny, kary umownej czy zwrotu pożyczki, ustanawia się zabezpieczenia. Zabezpieczenie może być osobiste lub rzeczowe. Oba rodzaje zabezpieczeń mają na celu zapewnienie wierzycielowi spłaty swojej należności, gdy dłużnik nie wywiązuje się ze zobowiązania.
Przez wiele lat planowanie, nadzorowanie i wykonywanie urządzeń melioracji wodnych i przeciwpowodziowych należało do marszałka województwa jako zadania administracji rządowej (w imieniu marszałków województw wałami zarządzały Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych). Od 1 stycznia 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju – przejęło administrowanie wałami przeciwpowodziowymi. Wody Polskie planują i realizują kompleksowe i skoordynowane inwestycje związane z remontem, odbudową i rozbudową wałów przeciwpowodziowych. Ale kogo dzisiaj należy obarczyć odpowiedzialnością w razie strat związanych z zaniedbaniami właściwej ochrony? Kto odpowie za zalane pola?
Czasami trudno w to uwierzyć, ale kukurydza jest rośliną tropikalną, rosnącą w warunkach klimatu umiarkowanego Polski. Pozornie nic nie zdradza jej wyjątkowości, ale kto interesuje się biologią roślin, ten wie, że niewinna z pozoru uprawa jest prawdziwą fabryką biomasy, zupełnie inną od rodzimych gatunków. Jednak bez względu na kierunek produkcji kukurydzy, utrzymanie jak najdłuższej zieloności liści staje się kluczowe. Coraz powszechniejsze jest wysiewanie odmian w typie „stay green”, czyli „dłużej zielone”. Niestety, nawet ta cecha nie pomoże, jeżeli na plantacji pojawią się licznie patogeny.