hodowla drobiu

Antybiotyki w leczeniu zwierzat

Antybiotyki w leczeniu zwierząt – nowe zasady, stare problemy

Stosowanie antybiotyków jest jednym z bardziej znanych i ważnych narzędzi w leczeniu chorób ludzi i zwierząt. W ciągu ostatnich lat sposoby wykorzystania tych substancji w produkcji drobiarskiej uległy zmianie, przede wszystkim z powodu obaw o powstanie antybiotykoopornych szczepów bakterii oraz z uwagi na potencjalny wpływ na zdrowie konsumentów. Czy jest alternatywa dla antybiotyków u kur?

Na wstępie trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pomimo usilnych prób znalezienia alternatywnych metod zwalczania chorób o podłożu bakteryjnym, póki co w większości przypadków jedynym wyjściem jest zastosowanie antybiotyków.

Czym są antybiotyki?

Antybiotyki to substancje stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, które działają, zabijając (działanie bakteriobójcze) lub hamując (działanie bakteriostatyczne) rozwój komórek bakteryjnych. Istnieje wiele klas antybiotyków i różne mechanizmy ich działania.

Antybiotyki mogą atakować ściany komórek bakteryjnych, zakłócać namnażanie się bakterii czy blokować produkcje białek przez bakterie.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii: „Antybiotyki są produktami leczniczymi weterynaryjnymi, które mogą być stosowane tylko z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii”. Takie dosłowne sformułowanie wskazuje, że tylko lekarz weterynarii może zalecić stosowanie antybiotyku. Wymusza też pozostawienie dokumentacji zawierającej opis przeprowadzonych badań i stosowanych leków u wszystkich leczonych zwierząt gospodarskich.

Hodowca z kolei, podpisując dokumentację weterynaryjną, zobowiązuje się do przestrzegania zasad dotyczących karencji. Oznacza to, że będzie przestrzegał zakazu sprzedaży mleka, jaj i mięsa w czasie karencji, od ostatniego dnia podania antybiotyku zwierzętom.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czym jest antybiotykoodporność?

  • Jakie są zagrożenia ze strony gronkowca złocistego?

  • Czym będzie nowy system kontroli stosowania antybiotyków?

  • Co w praktyce oznacza leczenie antybiotykami w ramach kaskady?

  • Jakie produkty stosować profilaktycznie u drobiu?

Jakość jaj kurzych

Czynniki wpływające na jakość jaj kurzych

Jaja kurze uważane są za doskonałe pożywienie. Białko jaja to naturalne źródło wysokiej jakości białka, bogate w niezbędne aminokwasy. Żółtko jest źródłem antyoksydantów, aromatycznych aminokwasów, karotenoidów, witamin, fosfolipidów i białek, które nie tylko dostarczają wartości odżywczych, ale także wykazują działanie prozdrowotne i mogą zapobiegać m.in. chorobom serca. Z kolei skorupka jaja dostarcza dobrze przyswajalnych przez organizm minerałów, z których najważniejszy jest wapń. Jakie czynniki wpływają na jakość jaj kurzych?

Kurczak został udomowiony prawdopodobnie 7000–8000 lat temu w południowo-wschodniej Azji. Następnie produkcja jaj i mięsa z kurczaka rozprzestrzeniła się na całym świecie. Niedawno opracowano wyspecjalizowane rasy i systemy zarządzania w celu optymalizacji produkcji. Obecne globalne szacunki spożycia jaj na jednego mieszkańca zbliżają się do 9 kg rocznie, ale różnią się znacznie w zależności od regionu. Białka jaja (ok. 6,5 g na jajko) zawierają zbilansowaną podaż dziewięciu niezbędnych dla zdrowia aminokwasów, tj. histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina. Wysoka jakość tego białka, będąca miarą efektywności wykorzystania spożywanego białka przez organizm ludzki, jest determinowana obecnością oraz doskonałą proporcją wymienionych wcześniej aminokwasów. Białko jaja kurzego stanowi wzorzec i jest standardem oceny innych produktów.

Poza podstawowymi składnikami odżywczymi jajka są również doskonałym źródłem potencjalnych nutraceutyków. Do tej pory w błonach białka jaja i żółtka zidentyfikowano łącznie 550 rożnych białek, a funkcja fizjologiczna tylko 20 z nich została dotychczas scharakteryzowana. Ta uwaga sugeruje, że jajo prawdopodobnie nadal zawiera wiele nieznanych właściwości, które zasługują na dalsze badania. Jaja kurze są niestety na jednym z pierwszych miejsc wśród alergenów pokarmowych.

Oznaczenia jaj 

Klasa A:

  1. skorupa i kutikula: czysta, nieuszkodzona, normalny kształt,

  2. żółtko – podczas prześwietlania widoczne jako cień, bez wyraźnego zarysu, lekko ruchome podczas obrotu jajem i powracające do centralnego położenia,

  3. białko – przejrzyste, przezroczyste,

  4. zarodek – rozwinięcie niewidoczne,

  5. ciała obce – niedopuszczalne,

  6. zapach obcy – niedopuszczalne.

Klasa B – jaja, które nie mają cech jakościowych określonych dla klasy A. Kategorie wagowe jaj klasy A:

  • S – poniżej 53 g

  • M – 53–63 g

  • L – 63–73 g

  • XL – powyżej 73 g

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie krążą fakty i mity dotyczące jajek?
  • Co wpływa na jakość jaj kurzych?
  • Jakie są zasady żywienia niosek?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma