Umowa dożywocia – charakterystyka i korzyści z jej zawarcia

Grzegorz Wroński

2 stycznia 2024

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia jest dość powszechnie stosowaną formą przekazania m.in. gospodarstwa rolnego. Jest to jedna z umów wspierających tzw. wymianę pokoleń w rolnictwie. Jakie są zalety takiej umowy?

Umowa dożywocia, odmiennie niż umowa darowizny, jest co do zasady umową odpłatną. Poprzez zawarcie takiej umowy strony nabywają określone prawa. Właściciel nieruchomości przekazuje jego własność, natomiast otrzymuje w zamian dożywotnie utrzymanie. Zastosowanie takiej umowy będzie miało miejsce wtedy, gdy pozostałe rozwiązania będą mniej korzystne dla właściciela nieruchomości (rolnika). W głównej mierze mam na myśli sytuację majątkową, która nie pozwoli na nieodpłatne przekazanie gospodarstwa albo kwestie związane z nabytym prawem (lub jego brakiem) do emerytury lub renty.

Jeśli rolnik ma uprawnienie do pobierania świadczenia w niedużej wysokości (co nie zapewni mu utrzymania), to naturalnym rozwiązaniem jest umowa dożywocia, która przerzuca ciężar utrzymania dotychczasowego właściciela nieruchomości na nabywcę tej nieruchomości.

Co ważne i nie bez znaczenia w rozwijającym się społeczeństwie, wraz z rozwojem świadomości prawnej dożywotnik (właściciel nieruchomości) ma o wiele silniejszą pozycję prawną niż np. darczyńca przy umowie darowizny.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są istotne warunki umowy dożywocia? 
  • Jak zabezpieczyć dożywotnika? 
  • Jakie korzyści ma nabywca w umowie dożywocia?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Grzegorz Wroński
Marek Krajewski
radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Walter & Wroński s.c.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma