Pielęgnacja i uprawa storczyków w domu

Danuta Zabrocka

10 kwietnia 2024

Pielęgnacja i uprawa storczyków w domu

Storczyki są obecnie bardzo popularnymi roślinami. Zagościły na dobre w wielu domach. Wystarczy odwiedzić dowolną kwiaciarnię lub sklep ogrodniczy, aby zachwycić się różnorodnością i pięknem orchidei. Trudno wówczas wyjść ze sklepu bez zakupionego pierwszego lub kolejnego storczyka. Jakie warunki im zapewnić po powrocie do domu? Jakie wybrać dla nich stanowisko oraz jak pielęgnować storczyki, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły?

Z artykułu dowiesz się:
  • Ile wody, czyli jak podlewać storczyki? 
  • Uprawa hydroponiczna storczyka czy tradycyjna? 
  • Jak przesadzać storczyki?

Odmiany storczyków różnią się wymaganiami. To one decydują o tym, jak z nimi postępować, aby były piękne i zdrowe. Staraj się zapewnić kwiatom warunki zbliżone do tych, w których żyją naturalnie.

Bardzo ważnym elementem prawidłowej uprawy storczyków jest ich oświetlenie. Trzeba wziąć pod uwagę ich pochodzenie. Generalnie storczyki lubią światło rozproszone, jeśli nie rosną w naturalnych warunkach w cieniu lub nie zamieszkują szczelin w mocno nasłonecznionych skałach. Zimą, gdy światła słonecznego jest mniej niektórzy stosują doświetlanie lampami CEL. Warto wówczas wybrać takie, które charakteryzuje pełne spektrum przeznaczone zarówno na cykl wegetacyjny, jak i na cykl kwitnienia.

Zbyt duże nasłonecznienie może u nich spowodować poparzenia, liście stają się szorstkie. W przypadku zbyt małej ilości światła rośliny przestają kwitnąć, stają się wiotkie, a ich liście matowieją. Storczyki nie lubią przeciągów, gdyż zbyt szybko tracą wodę.

Ile wody, czyli jak podlewać storczyki

Niezwykle istotnym elementem w uprawie storczyków jest zapewnienie im odpowiedniej ilości wody oraz wilgotności powietrza. Storczyki o grubych, mięsistych korzeniach nie potrzebują tak częstego podlewania, jak storczyki o cienkich korzonkach.

Ilość wody uzależniona jest oczywiście od odmiany, czyli sposobu jej uprawy. Inaczej podlewa się storczyki z odkrytą całkowicie bryłą korzeniową, a inaczej te rosnące w podłożu przeznaczonym dla storczyków.

Uprawa hydroponiczna storczyka

Całkowicie odrębnym sposobem uprawy jest hydroponika. Ten rodzaj uprawy wymaga czasu oraz doświadczenia i sprawdza się dla większości gatunków storczyków. Wybierając uprawę hydroponiczną, należy pamiętać o odpowiednim dokarmianiu rośliny, gdyż nie ma ona możliwości korzystania z rozkładających się elementów podłoża. Tym sposobem nie można uprawiać storczyków, których korzenie potrzebują dużej ilości powietrza. W ten sposób nie da się uprawiać Vandy.

Uprawa tradycyjna

W tradycyjnej uprawie storczyki podlewamy, gdy korzenie mają sucho, co możemy sprawdzić za pomocą patyczka. Roślinę najlepiej umieścić w wodzie na około 15 minut, tak aby bardzo dobrze jej korzonki zmagazynowały wodę. Stają się wówczas jasnozielone. Zbyt długie moczenie rośliny w wodzie jest dla jej korzeni niekorzystne.

Latem storczyki zaopatrujemy w wodę co tydzień bądź półtora tygodnia. W tym celu możemy używać wody deszczowej. Ta z kranu zawiera wiele składników, które roślina może wykorzystać. Wybór wody do podlewania storczyków zależy zatem od twojej decyzji.

Storczyki zasilamy nawozem do storczyków w trakcie ich kwitnienia. W handlu jest bardzo profesjonalna i szeroka oferta odżywek przeznaczonych do uprawy storczyków.

Odpowiednią wilgotność możesz zapewnić roślinom, zraszając je regularnie (nie zraszaj kwiatów) lub ustawiając doniczki na podstawkach wypełnionych keramzytem, które będą zalane wodą. Możesz również zastosować nawilżacze powietrza.

Przesadzanie

Przesadzanie storczyków to bardzo ważny moment. Przesadzaj dopiero, gdy korzenie wyraźnie nie mieszczą się w doniczce, wychodzą z niej. Tę czynność wykonuj co dwa, trzy lata. Termin przesadzania dostosuj do terminu kwitnienia storczyków, poczekaj aż przekwitną. Stosuj mieszankę specjalnie przygotowaną do uprawy storczyków lub sam wykonaj mieszanki.

Przed posadzeniem usuń wszystkie zgniłe i uschłe korzenie oraz spryskaj środkiem grzybobójczym. Nie ugniataj podłoża, delikatnie je umieszczaj między korzonkami, posługując się np. patyczkiem. Po przesadzeniu nie podlewaj rośliny przez około dwa tygodnie, aby przyzwyczaiła się do nowych warunków.

Choroby i szkodniki storczyków

Najczęstsze choroby występujące wśród storczyków to:

  • Szara pleśń storczyka. Na płatkach kwiatowych pojawiają się wodniste plamy. Należy wówczas stosować wietrzenie pomieszczeń, unikać zwilżania roślin w trakcie ich podlewania.

  • Bakteryjna plamistość liści. Powiększające się z czasem plamy na liściach oraz szare skupiska bakterii na spodzie liści to objawy tej choroby. Należy usuwać chore liście i zastosować biopreparaty.

  • Fuzarioza storczyka – u podstawy storczyka widoczna jest czarna zgnilizna z pomarańczowymi zarodnikami. Roślina tak naprawdę nadaje się do spalenia, aby nie zarażała innych roślin.

Najpopularniejsze szkodniki wśród storczyków to:

  • Wełnowce. Ukrywają się pomiędzy listkami. Profilaktycznie należy przeglądać rośliny i zauważone zbierać patyczkiem zanurzonym w occie. Można zastosować biopreparaty.

  • Wciorniastki. Suche powietrze oraz wysoka temperatura sprzyjają ich rozwojowi. Dlatego warto zraszać rośliny wodą. Można zastosować biopreparaty.

  • Przędziorki. Ich działanie jest podobne do działania wciorniastków. Rozwojowi tych szkodników sprzyja też suche powietrze i wysoka temperatura. Można zastosować biopreparaty, ewentualnie inne środki do ich zwalczania.

Danuta Zabrocka
Danuta Zabrocka
pasjonatka ogrodnictwa i nauk ścisłych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma