Redukcja środków ochrony roślin przy produkcji owoców - czy możliwa

Michał Hołdaj

18 stycznia 2023

redukcja środków ochrony roślin o połowe - czy możliwa

Niewątpliwie nadmierne, wieloletnie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin ma negatywny wpływ na zdrowie konsumentów. Źle wpływa też na środowisko, do którego te substancje są aplikowane. W ramach założeń Europejskiego Zielonego Ładu w strategii „Od pola do stołu” kraje członkowskie zobowiązały się do redukcji środków ochrony roślin (zużycie pestycydów o 50% przy zachowaniu konkurencyjności cen). Niestety założenia te nie biorą pod uwagę sytuacji, że część państw podlegających tym założeniom będzie mogła dalej stosować ich więcej niż polscy producenci. Nawet przy redukcji środków ochrony o 50%. W artykule przedstawiamy możliwe i realne rozwiązania dostępne na tę chwilę.

W opinii autora w części upraw redukcja środków ochrony roślin (stosowania insektycydów) jest już i tak praktycznie niemożliwa. Stosowane jest przecież minimum konieczne do prawidłowej ochrony. Takim przykładem może być produkcja wiśni.

Redukcja środków ochrony roślin przy produkcji wiśni 

Ceny tych owoców są od wielu sezonów, delikatnie mówiąc, niesatysfakcjonujące dlatego sadownicy ograniczają koszty produkcji. W tej chwili prawdopodobnie jedynie produkcja pod zbiór mechaniczny pozwala jeszcze na uzyskanie zysku z tej uprawy. Ze strony szkodników uprawie wiśni zagrażają co roku mszyce i nasionnice, rzadziej zwójki, przędziorki czy muszka plamoskrzydła.

Z moich obserwacji wynika, że większość producentów ogranicza się do 2–3 zabiegów zwalczających szkodniki w tej uprawie. Są to przeważnie zabiegi skierowane do ograniczania mszyc i w zależności od lokalizacji sadu, sąsiedztwa innych upraw jeszcze jednego z wymienionych wcześniej szkodników. Redukcja nawet jednego zabiegu zwalczającego mszyce lub nasionnice może być bardzo „bolesna” w skutkach. Nasionnice mogą uszkodzić nawet 70% owoców w danym sezonie, a tak liczna populacja obecna w sadzie w latach kolejnych będzie bardzo ciężka do zredukowania. Wprawdzie nie uszkadzają bezpośrednio owoców, ale mszyce mają negatywny wpływ na kondycję roślin. Powodują skręcanie i uszkadzanie liści, co przy masowym pojawie może prowadzić do zasychania całych pędów.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy redukcja środków ochrony roślin w uprawie śliw i czereśni jest w ogóle możliwa?
  • Dlaczego redukcja środków ochrony roślin (ograniczenia oprysków) jest możliwa na jabłoniach?
  • Czym będzie bioróżnorodność w polskich warunkach?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Michał Hołdaj
Michał Hołdaj
w 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma